កាសែត Metro បានរាយការណ៍ថា ការិយាល័យផ្ទះ នៃចក្រភពអង់គ្លេស បានបដិសេធការស្វែងរកសិទ្ធិជ្រកកោនទៅលើជនជាតិស៊ូដង់ ដែលបានភៀសខ្លួនចេញពីប្រទេសដែលកំពុងរងការហែកហួរដោយសង្រ្គាម ដោយផ្អែកលើព័ត៌មានហួសសម័យ។ នេះបើតាមការផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Arab News នៅថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣។
អាជ្ញាធរបានប្រើប្រាស់ព័ត៌មានតាំងពីឆ្នាំ២០២១ មុនពេលការផ្ទុះឡើងនៃសង្គ្រាមស៊ីវិល ដើម្បីវិនិច្ឆ័យកម្រិតសុវត្ថិភាពរបស់ប្រទេសស៊ូដង់ និងធ្វើការសម្រេចចិត្តចំពោះការសុំសិទ្ធិជ្រកកោន។
លិខិតបដិសេធមួយ បាននិយាយថា មិនមានហានិភ័យពិតប្រាកដសម្រាប់ជាតិស៊ូដង់ពីអំពើហិង្សានៅក្នុងស្ថានភាពនៃជម្លោះអន្តរជាតិ ឬជម្លោះប្រដាប់អាវុធផ្ទៃក្នុងនោះទេ។ ប្រជាជនស៊ូដង់ក៏នឹងមិនប្រឈមមុខនឹងហានិភ័យពិតប្រាកដនៃការរងគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរនោះដែរ។
ទោះបីយ៉ាងណា រហូតមកដល់ពេលនេះ មនុស្សជាង ៦សែននាក់ហើយបានភៀសខ្លួនចេញពីប្រទេសស៊ូដង់ បន្ទាប់ពីអំពើហិង្សាដែលបានផ្ទុះឡើងនៅក្នុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ ខណៈបានធ្វើឱ្យមនុស្សរាប់រយនាក់ស្លាប់។
ជុំវិញការលើកឡើងខាងលើ អ្នកនាំពាក្យការិយាល័យផ្ទះ បាននិយាយថា ខ្លួននឹងទំនាក់ទំនងជាមួយជនជាតិស៊ូដង់ ដើម្បីពិនិត្យមើលពាក្យសុំសិទ្ធិជ្រកកោនរបស់ពួកគេ ដោយបន្ថែមថា ពាក្យសុំសិទ្ធិជ្រកកោនទាំងអស់ ត្រូវបានពិចារណាលើគុណសម្បត្តិផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេ ស្របតាមច្បាប់សិទ្ធិជ្រកកោន និងភស្តុតាងដែលបានបង្ហាញ៕