ភ្នំពេញ៖ នៅល្ងាចថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ ស្ថិតនៅសណ្ឋាគារមេគង្គវីយូ ថោវើ ក្រុមអ្នកអប់រំនិងផ្សព្វផ្សាយសាសនាឥស្លាមនៅកម្ពុជា បានរៀបចំសិក្ខាសាលា ស្តីពីការពង្រឹងនិងពង្រីកបន្ថែមនូវសមត្ថភាពរបស់អ៊ីម៉ាំម៉ាស្ជិទ ខទីប និងអ្នកអប់រំផ្សព្វផ្សាយឥស្លាមនៅកម្ពុជាដោយមានសិក្ខាកាមចូលរួមចំនួន ៥០នាក់ដែលជាអ៊ីម៉ាំម៉ាស្ជិទ ខទីប នាយកសាលា និងអ្នកអប់រំផ្សព្វផ្សាយអំពីសាសនាឥស្លាមមកពីបណ្តារាជធានីខេត្តចំនួន១៣ នៅទូទាំងប្រទេស។
អូស្តើស ហាសាន់ សឡេះ ប្រធានអ្នកអប់រំនិងផ្សព្វផ្សាយសាសនាឥស្លាមនៅកម្ពុជា បានអោយដឹងថា សិក្ខាសាលាស្តីពីការពង្រឹងនិងពង្រីកបន្ថែមនូវសមត្ថភាពរបស់អ៊ីម៉ាំម៉ាស្ជិទ ខទីប និងអ្នកអប់រំផ្សព្វផ្សាយឥស្លាមនៅកម្ពុជា នឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល៥ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី១២ ដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ ដើម្បីពង្រឹងនិងពង្រីកបន្ថែមនូវសមត្ថភាពរបស់អ៊ីម៉ាំម៉ាស្ជិទ ខទីប និងអ្នកអប់រំផ្សព្វផ្សាយអំពីឥស្លាម លើចំណេះដឹង វិធីសាស្ត្រ បច្ចេកទេស មធ្យោបាយ និងបទពិសោធន៍លើវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាល និងផ្សព្វផ្សាយ ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពការងារអោយកាន់តែល្អប្រសើរ និងមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់។
អូស្តើស បានបន្តថា សិក្ខាសាលានេះអាចដំណើរការទៅ បានក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមនិងគាំ ទ្រពេញលេញពីសំណាក់ ក្រសួងកិច្ចការសាសនាឥស្លាម នៃព្រះរាជាណាចក្រអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត តាមរយៈស្ថានទូតអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត និងការិយាល័យក្រុមប្រឹក្សាឥស្លាមប្រចាំទីក្រុងបាងកក។
ក្នុងនាមប្រធានអ្នកអប់រំនិងផ្សព្វផ្សាយសាសនាឥស្លាមនៅកម្ពុជា អូស្តើសបានសម្តែងនូវអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់ ក្រសួងកិច្ចការសាសនាឥស្លាម នៃព្រះរាជាណាចក្រអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពនិងតម្រង់ទិសអ្នកអប់រំនិងផ្សព្វផ្សាយអំពីឥស្លាមនៅកម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានេះ សាស្ត្រាចារ្យ មុតអ៊ីប ពិន ស៊ូឡៃម៉ាន តំណាងក្រសួងកិច្ចការសាសនាឥស្លាមនៃព្រះរាជាណាចក្រអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត និងជាវាគ្មិនក្នុងសិក្ខាសាលានេះបានបង្ហាញអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយដែលបានចូលរួមនៅក្នុងកម្មវិធី និងជួបបងប្អូនរួមជំនឿនៅកម្ពុជា និងបានពាំនាំនូវប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំនៃក្រសួងកិច្ចការសាសនានៃប្រទេសអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ទៅដល់សិក្ខាកាមដែលបានចូលរួមនិងអង្គពិធីផងដែរ។
សាស្ត្រាចារ្យ មុតអ៊ីប ពិន ស៊ូឡៃម៉ាន បានលើកឡើងថា សិក្ខាសាលាបែបនេះគួរតែរៀបចំអោយបានច្រើន ដែលវាបានផ្តល់នូវអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើន។ ហើយសិក្ខាសាលានេះជាសិក្ខាសាលាដ៏សំខាន់មួយដែលផ្តោតទៅលើគោលជំនឿដែលត្រឹមត្រូវនៅក្នុងសាសនាឥស្លាម ដែលសិក្ខាកាមត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ទាំងអស់គ្នា ។
លោកសាស្ត្រាចារ្យ ក៏បានសុំទូអាពីអល់ឡោះជាម្ចាស់អោយការជួបជុំសិក្ខាសាលានាពេលនេះ នឹងប្រកបទៅដោយអត្ថប្រយោជន៍ និងប្រយោជន៍គ្រប់ៗគ្នា និងសុំពីអល់ឡោះជាម្ចាស់អោយសិក្ខាកាមនិងអង្គពិធីទទួលបាននូវសុខសន្តិភាពតរៀងទៅ។
ដោយឡែក ឯកឧត្តម ឡុង យ៉េស នាយកខុទ្ទកាល័យ ឯកឧត្តម បណ្ឌិត អូស្មាន ហាស្សាន់ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស ក្នុងឱកាសតំណាងឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍ក្នុងកម្មវិធីបើកសិក្ខាសាលានេះបានថ្លែងអំណរគុណដល់ថ្នាក់ដឹកនាំនៃក្រសួងកិច្ចការសាសនាឥស្លាម នៃព្រះរាជាណាចក្រអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ដែលផ្តួចផ្តើមនិងគាំទ្រអោយមានសិក្ខាសាលានេះឡើង ដែលជាការចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា លើវិស័យសាសនា។
ឯកឧត្តម សង្ឃឹមថា សិក្ខាកាមទាំងអស់នឹងចាប់យកឱកាសនេះ ក្រេបជញ្ជក់នូវចំណេះដឹង ដើម្បីចែករំលែកបន្តទៅអ្នកដទៃ និងជាប្រយោជន៍ទៅដល់សង្គមជាតិទាំងមូល៕