គុយវ៉ែតប្រកាសនឹងបោះពុម្ពច្បាប់ចម្លងនៃគម្ពីរគួរអានចំនួន ១សែនច្បាប់ ដែលបកប្រែជាភាសាស៊ុយអែត ចែកចាយនៅក្នុងប្រទេសស៊ុយអែត ដើម្បីបញ្ជាក់ពីការអត់ឱននៃសាសនាអ៊ីស្លាមដ៏ពិតប្រាកដ
ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានរដ្ឋ Kuna បានរាយការណ៍ថា ប្រទេសគុយវ៉ែតបានសម្រេចចិត្តបោះពុម្ព ១សែនច្បាប់នៃគម្ពីរគួរអាន ដែលបកប្រែជាភាសាស៊ុយអែត ហើយចែកចាយនៅក្នុងប្រទេសស៊ុយអែត ដើម្បីបញ្ជាក់ពីគោលការណ៍អ៊ីស្លាម និងតម្លៃនៃការអត់ឱន និងការរួមរស់ដោយសន្តិភាពក្នុងចំណោមមនុស្សជាតិទាំងអស់។ នេះបើតាមការផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន TRT World នៅថ្ងៃទី១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣។
អាជ្ញាធរជាន់ខ្ពស់សម្រាប់ការថែទាំការបោះពុម្ព និងការបោះពុម្ពគម្ពីរគួរអាន និងស៊ុណ្ណះរបស់ព្យាការីមូហាំម៉ាត់ (S.A.W) និងវិទ្យាសាស្ត្រ នៃប្រទេសគុយវ៉ែត បានប្រកាសបោះពុម្ពច្បាប់ចម្លងនៃគម្ពីរគួរអានចំនួន ១សែនច្បាប់ ដែលបកប្រែជាភាសាស៊ុយអែត ហើយចែកចាយនៅក្នុងប្រទេសស៊ុយអែត ដើម្បីបញ្ជាក់ពីការអត់ឱននៃសាសនាអ៊ីស្លាមដ៏ពិតប្រាកដ។
ប្រធានអាជ្ញាធរជាន់ខ្ពស់សម្រាប់ការថែទាំការបោះពុម្ព និងការបោះពុម្ពគម្ពីរគួរអាន និងស៊ុណ្ណះរបស់ព្យាការីមូហាំម៉ាត់ (S.A.W) និងវិទ្យាសាស្ត្រ របស់ប្រទេសគុយវ៉ែត លោកបណ្ឌិត Fahad Al-Daihani បាននិយាយថា “អាជ្ញាធរបានទទួលការណែនាំ និងចង្អុលបង្ហាញពី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិញ្ញបត្រ និងកិច្ចការឥស្លាម លោកបណ្ឌិត Abdulrahman Al-Mutairi ដើម្បីអនុវត្តសេចក្តីណែនាំ និងសម្របសម្រួលជាមួយក្រសួងការបរទេស ក្នុងការរៀបចំសម្រាប់ការចែកចាយគម្ពីរគួរអាន នៅក្នុងប្រទេសស៊ុយអែត។
លោកបានលើកឡើងថា គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ មានគោលបំណងសង្កត់ធ្ងន់លើការអត់ឱនរបស់សាសនាឥស្លាម ផ្សព្វផ្សាយគោលការណ៍ និងគុណតម្លៃរបស់ឥស្លាម និងការរួមរស់ជាមួយគ្នាជាវិជ្ជមានក្នុងចំណោមមនុស្សទាំងអស់ ក្នុងបរិយាកាសនៃក្តីស្រឡាញ់ ការអត់ឱន និងសន្តិភាព។
ការសម្រេចចិត្តបោះពុម្ភច្បាប់ចម្លងនៃគម្ពីរគួរអាន ដែលបកប្រែជាភាសាស៊ុយអែត ធ្វើឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំប្រចាំសប្តាហ៍របស់គណៈរដ្ឋមន្ត្រី ដើម្បីបញ្ជាក់ពីការអត់ឱននៃសាសនាអ៊ីស្លាមពិតប្រាកដ។
ក្រុមប្រឹក្សាបានបញ្ជាក់នៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយ បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំថា៖ ដោយផ្អែកលើការណែនាំរបស់ ព្រះអង្គម្ចាស់ Sheikh Ahmed Nawaf Al-Ahmad Al-Sabah នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក្រុមប្រឹក្សាបានសម្រេចចាត់តាំងអាជ្ញាធរទូទៅសម្រាប់ការថែរក្សាការបោះពុម្ព និងការបោះពុម្ពគម្ពីរគួរអានដ៏ពិសិដ្ឋ និងស៊ុណ្ណះរបស់ព្យាការីមូហាំម៉ាត់ (S.A.W) និងវិទ្យាសាស្រ្ត ដើម្បីបោះពុម្ពច្បាប់ចម្លងនៃគម្ពីរគួរអានចំនួន ១សែនច្បាប់ ដែលបកប្រែជាភាសាស៊ុយអែត។
គួរជម្រាបថា ជារឿយៗ នៅក្នុងប្រទេសស៊ុយអែត តែងកើតមានហេតុការណ៍ដុតគម្ពីរគួរអានដោយអ្នកនយោបាយស្តាំនិយមជ្រុល បង្កអោយមានការថ្កោលទោសពីបណ្តាប្រទេសឥស្លាម និងការខឹងសម្បារ តវ៉ាប្រឆាំងពីសំណាក់ប្រជាជនមូស្លីមជុំវិញពិភពលោក៕