ប្រទេសស៊ីរី ប្រកាសលុបចោលតុលាការយោធា បន្ទាប់ពីបានរកឃើញដំណើរការមិនត្រឹមត្រូវ
ប្រធានាធិបតីស៊ីរី លោក Bashar Assad បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃអាទិត្យអំពីការលុបចោលតុលាការយោធា ដែលមនុស្សរាប់ពាន់នាក់ត្រូវបានគេគិតថា ជាការកាត់ទោសប្រហារជីវិតដោយគ្មានដំណើរការត្រឹមត្រូវ។
លោកប្រធានាធិបតី Bashar Assad បាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយតាមបណ្តាញសង្គមតេឡេក្រាមថា លោកបានចេញក្រឹត្យច្បាប់ “បញ្ចប់ការងារ” នៃសេចក្តីប្រកាសកាលដើមឆ្នាំ១៩៦៨ ដែលបង្កើតតុលាការ។ លោកបានគូសបញ្ជាក់ថា “ករណីដែលត្រូវបញ្ជូនទៅតុលាការយោធាទាំងអស់ គឺត្រូវបញ្ជូនទៅតុលាការវិញ។ វិធានការនេះនឹងចូលជាធរមានភ្លាមៗ”។ នេះបើតាមការផ្សាយដោយសារព័ត៌មាន Arab News នៅថ្ងៃទី៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣។
មេធាវីរបស់ស៊ីរី លោក Ghazwan Kronfol បានប្រាប់ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន AFP ថាយុត្តាធិការរបស់តុលាការត្រូវបានពង្រីកដល់ជនស៊ីវិល ក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងភាពចលាចលក្នុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៨០។ លោកបានបន្ថែមថា តុលាការមិនតម្រូវឱ្យអនុវត្តតាមនីតិវិធីត្រឹមត្រូវទេ ពោលគឺដោយគ្មានតួនាទីមេធាវីក្នុងដំណើរការ ហើយការកាត់ទោសមិនអាចប្តឹងឧទ្ធរណ៍បានថែមទៀត។
លោកបានបន្ថែមថា “ក្នុងអំឡុងពេលប៉ុន្មានឆ្នាំនៃបដិវត្តន៍ និងជម្លោះប្រដាប់អាវុធ អ្នកជាប់ឃុំជាច្រើនត្រូវបានកាត់ទោសប្រហារជីវិតនៅក្នុងតុលាការយោធាទាំងនេះ ហើយការប្រហារជីវិតរបស់ពួកគេត្រូវបានអនុវត្តភ្លាមៗនៅពេលដែលការកាត់ទោសត្រូវបានអនុម័ត”។
យោងតាមរបាយការណ៍ឆ្នាំ២០១៧ ពីអង្គការលើកលែងទោសអន្តរជាតិ វិធាននិងដំណើរការរបស់តុលាការយោធា គឺមានលក្ខណៈសង្ខេប និងតាមអំពើចិត្ត ដែលពួកគេមិនអាចត្រូវបានចាត់ទុកថាជាដំណើរការតុលាការជាក់ស្តែង។ ការកាត់ក្តីរបស់តុលាការយោធា ចំណាយពេលតែប៉ុន្មាននាទីប៉ុណ្ណោះ។ របាយការណ៍ដដែលបានបន្ថែមថា មនុស្សរាប់ពាន់នាក់ដែលត្រូវបានឃុំខ្លួននៅពន្ធនាគារ Sednaya ក្បែរទីក្រុងដាម៉ាស ដ៏ល្បីល្បាញ ត្រូវបានសម្លាប់នៅក្នុងការព្យួរកដ៏ច្រើនបន្ទាប់ពីការកាត់ក្តីនៅតុលាការបែបនេះ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការផ្លាស់ប្តូរនេះ លោក Diab Serriya មកពីសមាគមអ្នកជាប់ឃុំ និងអ្នកបាត់ខ្លួននៅក្នុងពន្ធនាគារ Sednaya បាននិយាយថា “ប្រសិនបើអ្នកជាប់ឃុំត្រូវបានបញ្ជូនទៅតុលាការ ជំនួសឱ្យតុលាការយោធា យ៉ាងហោចណាស់ពួកគេនឹងត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យមានមេធាវី”។
លោកបានសម្តែងក្តីសង្ឃឹមថា ប្រសិនបើតុលាការយោធាត្រូវបានបិទ ហើយបណ្ណសាររបស់ពួកគេអាចចូលបាននោះ គ្រួសារនឹងអាចដឹងថា ជោគវាសនារបស់មនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់ពួកគេមកពីមូលហេតុអ្វី៕